“UYUM BULUŞMALARI” İŞ DÜNYASINI BİR ARAYA GETİRDİ

Uyum Buluşmalarının Altıncısı Bursa'da Düzenlendi.

Genel Müdürlüğümüzce düzenlenen Uyum Buluşmaları hız kesmeden devam ediyor. Antalya’da başlayan, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep ile devam eden yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı "Uyum Buluşmaları" toplantılarının altıncı ayağı 17 Ocak 2019 Perşembe Günü Bursa’da düzenlendi.
 
Türk ve yabancı iş insanlarının doğru bilgiye ulaşmaları, mevzuat ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmaları için düzenlenen toplantı, Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, ICMPD Temsilcisi Dr. Onur Hakkı Arıner ve Bursalı iş insanlarının katılımı ile gerçekleşti.

İhtiyaç sahibiyle, gönül kapısını açanı birbirine bağlamalıyız

Açılış konuşması ile katılımcılara seslenen Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe Ok “Üzerinde bulunduğumuz topraklar Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlamanın yanı sıra ihtiyaç sahibiyle ona gönül kapısını açanı birbirine bağlamaktadır. Ülkemizin göç yönetimi mirasının en önemli bileşeni şüphesiz ki uyum konusudur,” diyerek uyumun önemine ve ülkemizin bu konudaki rolüne vurgu yaptı. 

Bursa göçün iyi yönetimi açısından başta gelen örneklerden birisi

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ise yapmış olduğu konuşmasında, yeni bir gelecek kurmak için ülkemize gelen yabancıların her birinin bizler için oldukça değerli olduğunun altını çizerek; “Şu an bulunduğumuz Bursa şehrimiz göçün iyi yönetimi açısından başta gelen örneklerden birisidir. Göç konusunda derin bir geçmişi olan Bursa’da iki toplum uyum içerisinde, kardeşçe ve karşılıklı saygıyla hayatlarını sürdürmektedir. Ülkelerini ardında bırakarak burada yeni bir hayat kurmak için gelen sizler, ekonomik atılımlar yaparak hem kendinize hem de yanınızda çalıştırdığınız insanlara gelir kapısı açmaktasınız. Ayrıca, gelişen Türkiye ekonomisine destek olmaktasınız.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Bursa İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği,  Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, Osmangazi Halk Eğitim Müdürlüğü temsilcilerinin sunumları katılımcılarla paylaşıldı. Toplantıda; kayıt süreci ve sektörel durum, yatırım bölgeleri ve projeler, meslek edindirme kurslarının tanıtımı ve başvuru koşulları gibi konular hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Toplantıda aynı zamanda yabancı işçi çalıştırma, çalışma izinleri, SGK işlemleri gibi konular da ele alındı.

Sunumların ardından katılımcılar tarafından sorulan sorular kurum temsilcilerince cevaplandıktan sonra etkinliğin kapanışı gerçekleştirildi. 
Kayıt: 17.1.2019
Güncelleme:21.1.2019
Paylaş


WS05