“UYUM MAHALLE BULUŞMALARI-5”

“Uyum Mahalle Buluşmaları”nın Beşincisi Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile Bursa’da gerçekleştirildi.

“Uyum Mahalle Buluşmaları”nın 5.si Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliği ile 21 Mayıs 2019 Salı günü Bursa’da gerçekleştirildi.

Türkiye’deki yabancıların, yerel toplumla iletişiminin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen iftar programına; Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Halide Serpil ŞAHİN, Bursa İl Göç İdaresi Müdürümüz İsmail Fatih TÜZEN, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Saha Ofisi Koordinasyon Sorumlusu İpek MİSCİOĞLU KURUÜZÜM, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih CUMA, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Bursa Mahalle Muhtarları, yerel halk ve çok sayıda yabancı misafir katıldı.

Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU yaptığı açış konuşmasında: “Bizler bu buluşmayı düzenlerken, ülkemizdeki yabancı misafirlerimiz ve yerel toplum arasında yapıcı etkileşimin güçlendirilmesini ve her iki toplumun uyum içinde yaşamasını sağlayacak sosyal ortamın oluşmasını amaçlıyoruz. Bu buluşmalarda, mahallelerimizde yaşayan vatandaşlara ve yabancı misafirlerimize hak ve yükümlülüklerine dair bilgi verme fırsatını da yakalamış oluyoruz.

Mahallemizde yaşayan, yaşamaya çalışan ve bize, bizim insanlığımıza güvenip gelen herkese merhametle, kardeşlik duygusuyla yaklaşmalı ve etrafımıza da bu duyguları aşılamalıyız. Hele de şu mübarek ayda misafirlerimizin dualarından istifade etmeliyiz. İnanıyorum ki, ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz de aynı duygularla kendilerine sunulan fırsatları değerlendirip “uyum” içinde yaşayacaklardır. Çünkü dünya bir, Yaradan bir, herkes bir!” dedi.

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Halide Serpil ŞAHİN duygularını şu sözlerle ifade etti: “Ramazan birlik, beraberlik ve paylaşmak demektir. Bizler bunun için buradayız. Biz, bugün bütün müslümanlar nasıl aynı sofra etrafında bir arada oturup iftarımızı yaptıysak, sevincimizde de dar günlerimizde de hep birlikte olmalıyız.”

Bursa İl Göç İdaresi Müdürümüz İsmail Fatih TÜZEN ise yaptığı konuşmada: “Halep’ten Urfa’ya, Tebriz’den Van’a, Semerkant’tan Bosnahersek’e uzanan bu kadim yolculuğun yolcuları olarak, Türkiye merhametle bu vatandan gelip geçenleri, göçüp dönenleri, burayı öz yurdu bilenleri her daim bağrına basmıştır.” diyerek duygularını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İstanbul Saha Ofisi Koordinasyon Sorumlusu İpek MİSCİOĞLU KURUÜZÜM ise: “Toplumumuzun konukseverliği, kamu kurumlarımızın kapsamlı çalışmaları ile sayısı 4 milyona yaklaşan mülteci ve sığınmacıyı desteklemekteyiz. Sosyal, kültürel, ekonomik ve hayatın her alanında paylaşımın, anlamlı katılımın sorumluluk ve yükümlülükleri beraberce bir araya getirmenin ne kadar değerli olduğunu ifade etmek isterim.” dedi.

Etkinliğe katılan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih CUMA: “Türkiye bize kucak açtı. Büyük medeniyet sahibi Türkiye bizleri çok güzel ağırladı. Suriyeliler olarak Türkiye devletinin sağladığı güvenlik şemsiyesinin altında yaşıyoruz.” dedi.

Ülkemizde bulunan yabancı misafirlerimiz tarafında başarı hikâyelerinin de anlatıldığı etkinlikte; mahalle buluşmalarına özel hazırlatılan video yayımlandı ve Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU tarafından “Doğru Bilinen Yanlışlar” ve ülkemizde bulunan yabancıların “hak ve yükümlülükleri” konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.

İftar duasıyla başlayıp, ilahi dinletisiyle devam eden iftar programında; Karagöz-Hacivat gölge oyunu gösterimi ve Türk Halk Müziği dinletisi de gerçekleştirildi.

İftar programının ardından, Halep’ten Bursa’ya göç eden Suriyeli iş adamı Abdulrahman OLABI’ye ait Tekstil firması ziyaret edildi. Uyum ve İletişim Daire Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Bursa İl Müdürümüz İsmail Fatih TÜZEN ve beraberindeki personel ile gerçekleşen ziyarette, firma sahibi Abdulrahman OLABI üretimlerinin tamamını Ortadoğu ve Orta Avrupa ülkelerine ihraç ettiğini belirterek amacının Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. Ziyaretin sonunda Abdulrahman OLABI Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU’na hediye takdim etti.

Heyet daha sonra, Bursa’da yaşayan Suriye uyruklu Vahid ABDULGANI’nin sahur sofrasına konuk oldu. Halep bölgesinin yemek kültürünün yansıması olan sofrada aynı gökyüzü altında hep birlikte uyum içerisinde yaşayabilmenin önemine vurgu yapıldı.

Yabancı ve yerel toplum arasındaki bağların güçlendirilmesi ve her iki toplumun bir araya gelmesini sağlamak amacıyla düzenlenen "Uyum Mahalle Buluşmaları" Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmeye devam edecek.

Kayıt: 21.5.2019
Güncelleme:28.6.2019
Paylaş


WS05