BURSA'DA ULUSLARARASI İFTAR

Bursa da "1. Uluslararası İftar" Etkinliği Gerçekleştirildi.

03.07.2016 tarihinde Merinos Gölpark Tesislerinde Bursa Valimiz sayın İzzettin KÜÇÜK beyin himayesinde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın büyüklüğüne yakışır ev sahipliğinde, Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneğinin desteği ve katılımı ile Bursa İl Göç İdaresi Müdürlüğü;

Türkiyede bir ilk olma özelliğine sahip "1. Uluslararası İftar" etkinliği gerçekleştirmiştir.

İftar etkinliğine Ulu şehir Bursa'da çeşitli nedenlerle yaşayan 140 ülkeden temsilciler davet edilmiş, uzun bayram tatili nedeniyle 50 farklı ülkeden 250 yabancı iştirak etmiştir.

Sayın Valimiz adına Vali Yardımcımız Sayın Emir Osman BULGURLU, Osmangazi Kaymakamlığına vekaleten ve adına Yıldırım Kaymakamı sayın Mehmet AYDIN, İl Jandarma Komutanlığı adına sayın temsilci, Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneği Başkanı Sayın Arif ÇELENK ile bazı kurum çalışanları da iftara katılmıştır.

İftar sonrası Vali Yardımcımız Sayın Emir Osman BULGURLU,Yıldırım Kaymakamı Sayın Mehmet AYDIN, Suriyeli Muhacirler Derneği Başkanı Sayın Arif ÇELENK ve İl Müdürümüz Sayın Aydın AĞZIKURU birer konuşma yapmışlardır.

Ayrıca Brundi, Arnavutluk ve Suriye vatandaşlarından birer temsilci de duygu ve düşüncelerini ifade etmişlerdir. Yabancıların Türkçe diline yatkınlıkları ayrıca dikkatlerden kaçmamıştır.

Tüm katılımcılar iftarı anlamlı ve güzel bulduklarını dolayısıyla memnuniyetlerini ifade etmişlerdir.

İl Müdürümüz Sayın Aydın AĞZIKURU, iftar programının anlam ve önemini ifade eden konuşmasında ise şu sözlere yer vermiştir "Bu iftarın mahiyeti ve özelliği tarihe başkentlik yapan uluşehir Bursada 140 ülke vatandaşının yaşıyor olması, bir dönem medeniyete Başkent olmuş bu şehrin bağrında yaşayan misafirlerimizi buluşturması, birleştirmesi, kaynaştırması'dır. Cezbeden kendisine çeken şehir olmasıdır. Bu iftar,140 ülke vatandaşından esasen Dünya'ya bir mesaj'dır."

Bir ilk olma özelliğine sahip Uluslararası İftar programı,Kampoçyalı Öğrencilerin Kuran-ı Kerim okuması ile başlamış, iftar sonrası Mısırlı yabancının duası ve toplu resim ile son bulmuştur.

Organizasyonda desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediyesine,
katılım sağlayan Suriyeli Muhacirlere Yardım Derneğine, emekleri geçen fedakar Bursa İl Göç İdaresi Müdürlüğü personeline teşekkürlerimizi borç biliyoruz.Müdürlüğümüzce yapılan iftar ile ilgili yerel basında çıkan haber linkleri

http://olay.com.tr/14-ulkeden-muslumanlar-bursa-da-iftar-yapti/77016/

http://gunceladana.com/m/asayis/14-ulkeden-muslumanlar-iftar-yapti-h66794.html

http://www.malatyaguncel.com/14-ulkeden-muslumanlar-bursada-iftar-yapti-408713h.htm

http://m.bursadabugun.com/haber/14-ulkeden-muslumanlar-bursa-da-iftar-yapti-713517.html

http://www.milliyet.com.tr/14-ulkeden-muslumanlar-bursa-da-iftar-bursa-yerelhaber-1456394/

140 ülke den 50si fiilen iftar etkinliğine katıldığı halde 14 ülke olarak haberde yer almasında sehvenlik vardır.

Kayıt: 4.7.2016
Güncelleme:14.7.2016
Paylaş


WS05